Koledar dogodkov

Dogodek: Poletna šola Prepih v naravi in med kulturami: živeti z burjo

Datum: 23.08.2015 - 28.08.2015

Kraj: Ajdovščina
Lokacija: Ajdovščina

Organizator: UNG in ZOTKS

Univerza v Novi Gorici in Zveza za tehnično kulturo Slovenije organizirata poletno šolo z naslovom "Prepih v naravi in med kulturami: živeti z burjo". Poletna šola se bo odvijala v Ajdovščini med 23. in 28. avgustom 2015, namenjena pa je mladim od 14 do 19 let.

Program poletne šole bodo sestavljala predavanja in raziskovalne delavnice s področja naravoslovja in humanistike.

V humanistični skupini bomo poiskali točke v Ajdovščini in njeni okolici, ki so povezane z burjo in pripravili kratek opis lokacije, ki bo predstavljala točko na učni poti.

V naravoslovni skupini bomo spoznali načine meritev vetra in pomen vetra pri transportu onesnaževal, predvsem finih prašnih delcev. Poleg meritev vetra bomo spoznali tudi meritve koncentracije prašnih delcev v zraku.

Naučili se bomo, kako obdelati podatke o hitrosti in smeri vetra, analizirali vetrovno dogajanje v Ajdovščini in na Otlici v povezavi s kakovostjo zraka, primerjali pogostost in moč burje na posameznih lokacijah ter pripravili analizo pojavnosti burje v Vipavski dolini za posamezne mesece v letu. Zbrane analize se bomo nato naučili predstaviti v obliki strokovnega članka.

V sklopu poletne šole se bomo seznanili s fenomenom medkulturnosti, spoznali naravno in kulturno dediščino Ajdovščine z okolico (ogled vinograda, fužin, stavbne kulture na Gočah, predstavitev tehnične dediščine na Trnovski planoti, obisk Atmosferskega observatorija na Otlici). Obiskali bomo tudi podjetje Pipistrel in se seznanili s prenosom znanja v podjetniško okolje. To pa še ni vse! Poglobili bomo tudi znanje angleščine, se preizkusili v izdelavi maket ter se udeležili senzorične delavnice.

Pod vodstvom mentorjev bomo izdelali virtualno učno pot po Ajdovščini in njeni okolici na temo burje, ki bo predstavljena na sklepni prireditvi.

Program poletne šole

Dodatne informacije najdete na spletnih straneh Univerze v Novi Gorici ali Zveze za tehnično kulturo Slovenije, pa tudi na telefonski številki 01/25 13 727 ali e-naslovu: tabori@zotks.si.