Mušičevo leto se pričenja v Ajdovščini

datum: 11.02.2009
kategorija: Sporočila za javnost

Sinoči je v Pilonovi galeriji v Ajdovščini potekala predstavitev dveh zanimivih publikacij, ki jih je ob pomoči Ministrstva za kulturo izdala Pilonova galerija. Letos mineva stota obletnica rojstva velikega Evropskega umetnika, rojenega na Vipavskem, prav njemu je posvečena osrednja sinoči predstavljena publikacija, pa tudi letošnje leto nasploh – govora je o Zoranu Mušiču. Druga publikacija pa je vodnik po zbirki del Pilonovih prijateljev, ki jo hrani galerija. Sinočnji dogodek je bil hkrati tudi primeren trenutek za odprtje nove, intimnejše razstave v zgornjem nadstropju galerije, tu se skozi svojevrsten umetniški dialog predstavljata prijatelja Pilon in Mušič.

Glavni protagonisti dogodka: Gojko Zupan, Alenka Puhar, dr. Irene Mislej in Maja Marinkovska V ajdovski najpomembnejši kulturni ustanovi se je sinoči zbrala lepa množica obiskovalcev, med katerimi je kar mrgolelo pomembnih osebnosti iz sveta umetnosti in politike. Med njimi sta bila tudi župan in podžupan Občine Ajdovščina, Marjan Poljšak in mag. Borut Koloini. Pogrešali pa smo Ministrico za kulturo Majdo Širca, ki je bila tako-rekoč že na poti, vendar je zaradi nepričakovanih osebnih obveznosti morala v Ajdovščino sporočiti opravičilo ter svoje mnenje o dogodku in o Mušiču, ki nam ga je posredovala dr. Irene Mislej, kustosinja Pilonove galerije.
Župan Občine Ajdovščina Marjan Poljšak je bil nad predstavitvijo navdušen Zoran Mušič na Goriškem je publikacija, ki odkriva doslej neznane in nikjer zabeležene podatke o tem pomembnem in posebnem umetniku, ki si ga lasti več držav, on pa pravzaprav ni želel pripadati nobeni posebej … . Štirje avtorji so umetnika in njegovo delo predstavili z več vidikov: zgodovinar Gojko Zupan je brskal po starih dokumentih, časopisih, zapisih, … in odkril prvega pomembnega likovnega kritika Mušiča – to je bil ajdovcem jako znan, predvsem pa priljubljen profesor likovnega pouka Lojze Bizjak, publicist in tudi velik umetnikov prijatelj. Novinarka in umetnostna zgodovinarka Alenka Puhar se je lotila najmračnejšega obdobja umetnika, ki ga je močno zaznamovalo – obdobja taborišča. O odnosu med Pilonom in Mušičem je pisala dr. Irene Mislej, Lojzeta Bizjaka pa je v publikaciji predstavila Maja Marinkovska. Publikacija je dvojezična, prav kmalu bo predstavitev potekala tudi v Gorici.
V senci Mušiča je izšla še publikacija Zbirka del Pilonovih prijateljev, vodnik po zanimivi in precej obsežni zbirki del, ki so jih galeriji skozi leta podarjali umetniki – Pilonovi prijatelji in sodobniki. Obe publikaciji sta na prodaj, kupiti jih je mogoče v Pilonovi galeriji.
Med novostmi Pilonove galerije vsekakor velja omeniti tudi prenovljeno spletno stran, ki bo odslej ponujala tudi aktualne informacije o dogajanju v hiši – vabljeni na "brskanje".
Predvsem pa povabljeni na ogled aktualne razstave, katere odprtje je bilo hkrati uvod v letošnje praznovanje kulturnega praznika v Ajdovščini – Pilonova galerija že po tradiciji v februarju predstavlja domače avtorje, tokrat je to umetnik čopiča in peresa Lucijan Bratuš.

Sanda Hain