Posvet o zdravem prehranjevanju za športnike

datum: 19.02.2009
kategorija: Sporočila za javnost

Športna unija Slovenije je danes v sodelovanju z Občino Ajdovščino, Zavodom za šport Ajdovščina in družbo Mlinotest iz Ajdovščine pripravila posvet "Šport za vse in zdravo prehranjevanje". Posvet je bil namenjen seznanjanju strokovne in širše javnosti o pozitivnem vplivu aktivnega življenjskega sloga in zdravega prehranjevanja, saj je dandanes že skoraj vsak drugi prebivalec Slovenije športno neaktiven, hkrati pa se nezdravo prehranjuje.

Župan Občine Ajdovščina Marjan Poljšak in predstavnik podjetja Mlinotest, dr. Boris Kovač, tudi ajdovski občinski svetnikUvodoma sta prisotne pozdravila Zdenko Šibav, član Izvršnega odbora Športne unije Slovenije in Marjan Poljšak, župan Občine Ajdovščina. Uroš Pintar, direktor Zavoda za šport Ajdovščina, je predstavil organiziranost in programsko ponudbo Zavoda za šport ter opozoril na ključne težave. Predsednik Športne zveze Ajdovščina Miloš Popovič je poudaril pomen in vlogo športnih društev, prostovoljno delo in dober vpliv športa na mlade. Uvod v posvet je s predavanjem " Nacionalni družbeno športni projekt : Zdravo društvo" začel Iztok Retar, strokovni direktor Športne unije Slovenije.Uroš Pintar, Zdenko Šibav in Iztok Retar Poudarek predavanja je bila predstavitev projekta z vidika prehranskih smernic, ki so sestavni del programske ponudbe mreže športnih društev pod znamko kakovosti unije "Zdravo društvo". Sledilo je predavanje " Zdravju prijazna prehrana in prehrana kot podpora športnemu življenjskemu slogu", docenta dr. Borisa Kovača iz družbe Mlinotest, Ajdovščina, ki je bilo namenjeno predvsem praktičnim priporočilom kako izbrati najprimernejši način zdravega prehranjevanje v povezavi s športom.

Udeleženci so na posvetu oblikovali naslednja priporočila:

Piramida zdrave prehrane - prav na dnu, torej najpomembnejša, je telesna aktivnost Družbeno odgovorna podjetja, izobraževalne, vzgojne, zdravstvene, politične in športne organizacije so lahko pomembni usmerjevalci življenjskih navad in vzorcev obnašanja ter slogov. Zato pozivamo načrtovalce, odločevalce ter izvajalce omenjenih organizacij kdejavni promociji zdravega življenjskega sloga s poudarkom na športu in zdravem prehranjevanju.

Že dolgo vemo, ampak ne upoštevmo dovolj, da zmerno, načrtno in redno ukvarjanje z gibalno/športno dejavnostjo ohranja in krepi zdravje. Nezdrav življenjski slog, ki vključuje nezdravo prehrano, premalo gibanja, kajenje, tvegano pitje alkohola in stres, je v veliki meri odgovoren za pojav tako bioloških dejavnikov tveganja (zvišan krvni tlak,zvišana raven holesterola in sladkorja v krvi ter čezmerna telesna teža in debelost) kot tudi kroničnih bolezni.

Zato posameznike pozivamo, da sprejmejo odgovornost za svoje zdravje in jim priporočamo:

fUdeleženci posveta Živila z nizkim glikemičnim indeksom so bolj koristna za naše zdravje!
Pri prehranjevanju priporočamo, da jemo raznovrstno in uravnoteženo hrano in da še posebej upoštevamo glikemični indeks živil in jemo raje živila z nižjim glikemičnim indeksom. Pri živilih z visokim indeksom namreč hitreje pride do dviga koncentracije glukoze v krvi in posledično do hitrega dviga inzulina.

Ni za vse vse! Uravnotežena prehrana pomeni, da ni za vse ljudi enaka, ampak se razlikuje glede na vsakega posameznika. Zato tudi zanjo ni predpisanih vzorcev. Normativna priporočila za oskrbo s hranljivimi snovmi so le njen nepogrešljiv del prav tako tudi zdrave (dobre) prehrambene navade.

Brez zdravniške podpore se ne lotite naglega hujšanja z dieto! Telesno težo lahko zmanjšujemo na številne načine. Prav gotovo nagla hujšanja z nestrokovno vodenimi dietami ne koristijo zdravju. Najpomembneje je slediti načelu usklajenosti vnosa hrane s porabo hrane. Pojejmo toliko kot porabimo!Danes predstavlja največji izziv vzdrževanje dosežene zmanjšane telesne teže. To zahteva od nas disciplino pri prehranjevanju in redno fizično dejavnost. Prehrano je treba prilagoditi načinu življenja posameznika, spolu in starosti.

Zmanjšujmo vnos soli! Krvni tlak je neposredno povezan s prevelikim vnosom soli. V enem dnevu povprečno zaužijemo do 10 g kuhinjske soli. Naše telo pa je potrebuje le 0,25 g. Zato naj bi na dan uporabili le 4-6 g kuhinjske soli,
kar je približno enako eni čajni žlički.

Pijmo dovolj in dobro vodo! Voda je najpomembnejši sestavni del človeškega telesa. Pri odraslem moškem predstavlja 60%, pri ženskem pa 50% telesne teže. Ima številne fiziološke funkcije. V njej se odvijajo vsi biokemičnimi procesi povezani z metabolizmom zato je zagotavljanje vsakodnevnega vnosa vode zelo pomembno.

Izbirajmo živila, ki imajo čim manj aditivov ( E-številk)!

Več informacij: Iztok Retar, tel. 041 392 940, e-pošta: