Nagrajenci ob letošnjem 5. maju, ajdovskem občinskem prazniku

datum: 06.05.2009
kategorija: Sporočila za javnost

Občina Ajdovščina ob svojem prazniku 5. maju 2009, podeljuje naslednja priznanja:

1) PETOMAJSKO PRIZNANJE OBČINE AJDOVŠČINA
dr. ERIK BRECELJ
prejme Petomajsko priznanje Občine Ajdovščina za izkazano hrabrost in neomajnost v boju za izboljšanje razmer v slovenskem zdravstvu

Obrazložitev:
Petomajski nagrajenec 2009 dr. Erik BreceljDr. Erik Brecelj bo letos poleti dopolnil štiri desetletja. Zaradi natrpanega urnika živi na poti med Ajdovščino in Ljubljano, v Ajdovščini raste nov dom njegove družine in – če ne prej – potem bo v jeseni zagotovo oživel, saj se z novim šolskim letom pričenja v družini Brecljevih nov red.
Osnovno in srednjo šolo je zaključil v Ajdovščini in Novi Gorici in se leta 1989 vpisal na Medicinsko fakulteto Univerze v Ljubljani, kjer je septembra 1995 diplomiral. Avgusta 1998 je nastopil specializacijo splošne kirurgije na Onkološkem inštitutu, novembra 2002 je opravil specialistični izpit iz splošne kirurgije. Med tem je leta 1999 zagovarjal magisterij, 28. marca 2006 pa je uspešno opravil tudi doktorat. Področje dela, ki ga pokriva je endokrina kirurgija, rak dojke, maligni melanom in kolorektalni rak.
V širši javnosti je ime dr. Erika Breclja "zahrumelo" z objavo pisma z naslovom "V primežu proračunske mafije", spomladi leta 2006, ki je z bliskovito naglico potovalo na mnogo elektronskih naslovov. Zgroženi odmevi bralcev so prihajali od vsepovsod in vsi, brez izjeme, so podprli objavo pisma, ki je razkrilo, v kakšnih nemogočih razmerah dela osebje Onkološkega inštituta, in spraševalo: zakaj v skladišču stoji zapečatena vrhunska oprema, zakaj se gradnja novega inštituta vleče že 10 let, za koga je napisana zakonodaja o javnih razpisih in še marsikaj. V pismu se dr. Brecelj spopada z dilemo, koga iz vrste čakajočih najprej operirati, ob dejstvu, da jih bo mnogo predolgo čakalo, nekateri pa operacije žal ne bodo več dočakali, tudi če bo delal dodatno, v svojem prostem času in brez plačila.
Poplava v letu 2002 je razkrila dejstvo, da politika ni imela namena graditi novega kirurškega oddelka. Takrat je osebje Onkološkega inštituta, skupaj z bolniki, končno lahko dokazalo, da je gradnja nujna. Nato se je začelo čakanje ter nemo opazovanje kako javna investicija neracionalno troši proračunska sredstva. In, kljub temu da so zdravniki uspeli po poplavi povečati število operacij za 100 %, da so rezultati njihovega zdravljenja primerljivi ali celo boljši, kot v zahodnih razvitih državah, se še vedno močno spotikajo ob polena politike. Spomnimo se zapleta z operacijskimi mizami in javnimi razpisi ter bolnikov, ki so životarili v razpadajoči konjušnici… .
Pa vendar dr. Brecelj pisma ni napisal politikom, naslovil ga je na tiste, ki so v tej zapleteni zgodbi najbolj prizadeti – na bolnike in njihove svojce ter jih pozval naj spregovorijo. Naj govorijo na glas, da jih bo slišati, o tem, kako je v takšnih razmerah težko verjeti, da bodo še kdaj zdravi.
Dr. Erik Brecelj je postal osebnost Primorske za leto 2006. Zanj je v akciji Radia Koper in Primorskih novic glasovala večina Primorcev. Ob podelitvi naslova pa je povedal tudi, da odprtemu pismu in javnemu pritisku navkljub razmere v slovenskem zdravstvu niso nič boljše.
Petomajski nagrajenec 2009 dr. Erik BreceljDr. Brecelj nadaljuje svoj boj za izboljšanje razmer na inštitutu. Ne glede na posledice, si je upal spregovoriti o napakah na novi zgradbi Onkološkega inštituta. Še naprej opozarja tudi na katastrofalne razmere zaradi pomanjkanja operacijskih dvoran, pomanjkanja osebja, zmanjšanja števila bolniških postelj, zapakirani novi opremi in na številne druge nepravilnosti.
Hkrati pa mu ob vseh težavah uspeva ostajati zdravnik z veliko začetnico. Vsak bolnik je zanj pomoči potreben človek, ki mu je pripravljen dati tudi številko svojega osebnega telefona, če meni, da je to potrebno. Čeprav je to izredno obremenjujoče za zdravnika, sploh za specialista, ki se ukvarja s tako hudo bolnimi, mu iz zdravljenja nekako ne uspe izločiti svojih čustev. Z bolniki je vedno iskren in odprt, odgovori jim na vsako vprašanje, pove jim toliko, kolikor želijo vedeti.
Od pomladi 2006 je bilo o dr. Eriku Breclju veliko napisanega, prispevki z bolj ali manj enako vsebino pa ga označujejo: "zdravnik z dušo", "velik človek", "zdravnik, ki je zlata vreden", "v ponos slovenskemu zdravstvu in Primorcem", "z dr. Brecljem za zdravo zdravstvo", … .
Mnenju ljudstva se pridružuje tudi Občina Ajdovščina in najmanj kar lahko stori je, da mu tudi s podelitvijo najvišjega, Petomajskega priznanja Občine Ajdovščina pokaže, da spremlja in podpira njegovo delo in mu pri njegovi bitki za ureditev razmer v slovenskem zdravstvu stoji ob strani.

2) PRIZNANJA OBČINE AJDOVŠČINA
LUDVIK FEUČE
prejme Priznanje Občine Ajdovščina za opravljeno prostovoljno delo v svoji vasi in za urejanje planinskih pot


Obrazložitev:
Občinski nagrajenec 2009 Ludvik FeučeLudvik Feuče iz Vrtovina je tih in skromen mož, ki ga je težko opaziti v množici. Zato pa je njegovo delo še kako vidno in vredno pozornosti. Sploh v sodobnih časih svetovne globalizacije, ki z razvojem informacijskih komunikacij človeka tako zelo zapira v svoj lastni svet. Ludvik pa se trudi, da bi znali ponovno gledati in tudi videti tisto najlepše, kar nam nudita narava in sobivanje.
Ludvik Feuče je mož, ki mu nič ni tako težko, da se tega ne bi lotil. Že dolga leta s prostovoljnim delom in na lastno pobudo pripomore k lepšemu izgledu svoje idilične vasi, naslonjene na Čavensko pogorje. Vedno je pripravljen priskočiti na pomoč, vedno poln idej, kaj vse bi se še lahko postorilo.
Nemalo popotnikov, ki se iz katerekoli smeri podajajo na pobočja Čavna in Kuclja, je prijetno presenečenih, saj tako dobro označenih pohodnih poti, kot so tu, ne najdemo skorajda nikjer drugje. Ludvig je dolga leta v strma pobočja nosil smerokaze, ki jih je izdelal na svoje stroške. Danes se tu pohodniki ne morejo izgubiti, tudi če bi se hoteli.
V časih, ko sta sožitje in prostovoljno delo vrednoti, ki ju težko najdemo, je Ludvik Feuče pravi sončni žarek, njegovo delo pa vredno vse pohvale, predvsem pa posnemanja. Zaradi utiranja poti, tako do najlepših vrhov naše dežele, kot tudi do src svojih sokrajanov in soobčanov, si Ludvik Feuče zasluži priznanje Občine Ajdovščina.

ROZALIJA BRATINA
Prejme Priznanje Občina Ajdovščina za nesebično razdajanje pri opravljanju rejništva prejme


Obrazložitev:
Občinska nagrajenka 2009 Rozalija BratinaRozalija Bratina, rojena novembra leta 1950, je rejnica že 26 let. V teh letih je ponudila dom v trinajstim otrokom. Nekateri so znotraj njene velike družine naredili le kratek, vendar življenjsko pomemben postanek, drugim je to postal edini pravi dom. Prav vsi, tudi tisti, ki so se odpravili po svojih lastnih poteh, pa se radi vračajo k Rozaliji, domov.
Njeno delo odlikuje izrazit čut za ravnanje z otroki in občutek za njihove potrebe. Gospa Rozalija je poskrbela, da so vsi otroci dosegli izobrazbo, ki jim omogoča boljšo kakovost življenja. Podpirala jih je na poti v samostojnost in jim pomagala, da se razvijajo skladno z njihovimi sposobnostmi, nagnjenji in željami. Pri vsem tem pa nikoli ni pozabila, ali potisnila ob stran dejstvo, da imajo vsi ti otroci svoje družine, s katerimi morajo obdržati stike, saj je to življenjsko pomembno za slehernega človeka. Z otroci je obiskovala njihove matične starše ali sorodnike na domovih, v bolnišnicah in nasploh vzgajala v duhu spoštovanja in sprejemanja mame in očeta, hkrati pa znala razumeti drugačnost njenih otrok. Ta vrlina je še posebej izstopajoča pri njenem humanem delu, kar dokazuje tudi priznanje za izvajanje rejniške dejavnosti za leto 2008 Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.
Gospa Rozalija je vedno in zelo zavzeto sprejemala nova znanja, redno se udeležuje srečanj rejnikov na Centru za socialno delo ter vseh predpisanih izobraževanj. Sedaj, ko počasi zaključuje z rejništvom, pa svoje znanje in izkušnje nevsiljivo deli z drugimi rejnicami in ljudmi v okolju, kjer živi. Cenijo jo kot razumno in izkušeno žensko.
Rozalija Bratina je mama, ki ima velikansko srce, v njem pa ljubezni za vse otroke, ki jo potrebujejo. S podelitvijo občinskega priznanja ji za njen human trud Občina Ajdovščina izreka veliko spoštovanje in hvaležnost.

BOŽO NOVAK
prejme Priznanje Občina Ajdovščina Za ohranjanje vrednot NOB in zavzemanje za enotno Primorsko prejme občinsko priznanje Božo Novak


Obrazložitev:
Občinski nagrajenec 2009 Božo Novak Božo Novak je Ajdovec, Vipavec in Primorec. Zaposlen je bil v Slovenski vojski. Pred tremi leti se je upokojil, pa vendar se je izkazalo, da je takrat pravzaprav šele pričel biti aktiven.
Božo Novak je član Društva TIGR, v letu 2006 je prevzel vodenje Občinskega odbora Zveze združenj borcev Ajdovščina Vipava, bil je pobudnik ustanovitve in je eden od najbolj aktivnih članov Civilne iniciative za Primorsko, ki se je v procesu oblikovanja pokrajin borila za ohranitev imena in enotne pokrajine. Ne nazadnje pa je še vedno tudi sekretar Sindikata vojske, obrambe in zaščite, kjer se, tudi javno, zavzema za poštenost in pravičnost. Prav ti dve lepi slovenski besedi zelo primerno opisujeta značaj Boža Novaka. Poštenost in pravičnost za slehernega in do vseh.
Božo Novak sodi med tiste, ki se še posebej zavedajo odločilne vloge in položaja močne in enotne Primorske znotraj Slovenije. Je med tistimi, ki se odločno borijo proti potvarjanju zgodovine pred in med drugo svetovno vojno s strani sosednje Italije, ki si vse bolj uspešno prizadeva iz agresorja preleviti se v žrtev partizanov ter prikriva svoje zločine na Primorskem.
Božo Novak je z odlično organizacijo spominskih in drugih dogodkov vnesel nove živahnosti v naše kraje in s tem zbudil in vzpodbudil duha, ki kliče k zavednosti Slovenstvu. Domačo borčevsko organizacijo je pomladil – v pravem in prenesenem pomenu te besede – saj so pod njegovim vodstvom stari člani ponovno oživeli, mladi pa prihajajo, sodelujejo in se učijo vrednot, ki so nujne za preživetje naroda.
Božo Novak je borec za pravičnost in poštenost. In ob mlačnem odzivanju slovenske politike nujno potrebujemo ljudi, kot je on – borec za resnične interese Primorske in Slovenije. Zato izkazujemo priznanje njegovemu delu tudi s podelitvijo priznanja Občine Ajdovščina.


3) SPOMINSKO PRIZNANJE
PAVEL PICCININI
prejme Spominsko priznanje Občine Ajdovščina za dosežene uspehe na področju rokometa, podeljeno mu bo na zaključni tekmi letošnje rokometne sezone, v petek, 8. maja ob 20. uri, v Športnem centru Police v Ajdovščini


Obrazložitev:
Pavel Piccinini je zaslužen za ustanovitev prvega samostojnega rokometnega kluba Ajdovščina. Že drugo leto delovanja je ekipa dosegla velik uspeh z uvrstitvijo v 1. slovensko ligo. Z dobrimi igrami se je uvrstil v 10 najboljših športnikov Goriške. Po končani ekonomski fakulteti se ja zaposlil na Mlinotestu, ki je tudi po njegovi zaslugi prevzel pokroviteljstvo nad Rokometnim klubom. Po poškodbi je bil pobudnik za ustanovitev veteranske ekipe RK Ajdovščina 58. Deloval je tudi v organih tedanje lokalne oblasti. Zaposlitev je dobil v ŠRC police, kjer je prevzel mesto v.d. direktorja in organizatorja raznih športno kulturnih prireditev. Kot upokojenec se od rokometa še ni povsem poslovil saj piše zbornik o rokometu v Ajdovščini. Za svoje športno in organizacijsko delo na rokometnem področju je prejel Zlato plaketo Rokometne zveze Slovenija. Ker letos obeležujemo 60. letnico rokometa v Ajdovščini, je še toliko večji razlog za podelitev spominskega priznanja prav Pavlu Piccininiju.
Priznanje bo prejemniku izročeno na zaključku rokometne sezone 2008/2009, v petek, 8.5.2009 v športnem centru Police v Ajdovščini.

Ajdovščina, 5. maja 2009
Občina Ajdovščina
Župan Marjan Poljšak