Geotehniki navdušeni nad Ajdovščino

datum: 03.10.2011
kategorija: Sporočila za javnost

Ajdovščina je bila izbrana za letošnje srečanje geotehnikov, ki ga prireja Slovensko geotehnično društvo. 12. Šukljetov dan je minil predvsem v znamenju ajdovskih plazov, s poudarkom na odlični tehnološki rešitvi pri delni sanaciji plazu Slano blato nad Lokavcem. Gre za izredno pomemben in verjetno tudi edinstven dogodek, saj je Ajdovščina gostila okoli 70 doktorjev znanosti in še enkrat toliko inženirjev gradbene stroke.

12. Šukljetov dan, Ajdovščina, september 2011 Vodnjaki na plazu Slano blato, ki služijo tako odvajanju vode, kot stabilizaciji plazine na območju, kjer so največji premiki, so namreč velikanski tehnološki dosežek v svetovnem merilu. To je v uvodu poudarila tudi predsednica društva, dr. Ana Petkovšek. Župan Marjan Poljšak je izrazil zadovoljstvo nad dobrim sodelovanjem med različnimi strokovnjaki, čemur pripisuje tudi uspeh delne sanacije plazu Slano blato. Gostom je zaželel dobrodošlico v Ajdovščini. Srečanja na tako zanimivem kraju je bil vesel tudi dekan Gradbene fakultete prof. dr. Matjaž Mikoš, zbrane pa je pozdravil še predsednik organizacijskega odbora letošnjega srečanja doc. dr. Vojkan Jovičić.
12. Šukljetov dan, Ajdovščina, september 2011 Posebna gostja 12. Šukljetovega dne je bila prof. dr. Sarah Springman iz Švice, ena vodilnih strokovnjakinj na svetu v raziskovanju problematike takšnih tipov plazov, kot je Slano blato. V svojem predavanju je govorila o rezultatih poizkusov na plazovih, s katerimi je mogoče dobiti podatke o možnostih sprožitve plazu. Najbolj zanimivo je, da so do enakih rezultatov in identičnih enačb prišli domači strokovnjaki, le da so namesto varnih poizkusov raziskovali »v živo«. Na podlagi mnogih različnih senzorjev, ki so vstavljeni v zemljino plazu, je namreč mogoče natančno analizirati stanje plazu ter vzpostaviti alarmiranje. Profesorica Sarah Springman je torej dokazala, da ugotovitve domačih strokovnjakov držijo.
12. Šukljetov dan, Ajdovščina, september 2011 V popoldanskem delu simpozija je sledila kratka predstavitev geološke zgradbe območja Slanega blata Marka Kočevarja. Nato je nastopil Igor Benko, poveljnik Civilne zaščite Občine Ajdovščina, ki zadnjih 11 let aktivno spremlja dogajanje na plazu. Predstavil je zgodovino in intervencije na Slanem blatu ter opisal potek opazovanja plazu.
Po predavanjih so se gostje odpravili na strokovno ekskurzijo. Ogledali so si oba plaza – Stogovce in Slano blato – dan pa so zaključili na Sinjem vrhu, z ogledom rezervoarjev za vodo.
12. Šukljetov dan si bodo profesorji, doktorji in inženirji zagotovo zapomnili – tako po zanimivih temah, kot tudi po čudovitem vremenu, ki je okronalo strokovni izlet.