Zaslužena rdeča preproga za ekipo Pipistrel - čestitamo!

datum: 07.10.2011
kategorija: Sporočila za javnost

Zmaga ajdovskega Pipistrela na tekmovanju NASA Green Flight Challenge 2011 je tako velik uspeh, da si ga je težko predstavljati. Poleg osvojene denarne nagrade, ki je največja v zgodovini letalskih tekmovanj, je domača ekipa ponovno premaknila meje tehnološkega razvoja. Dosežek je pomembna prelomnica v razvoju letalske tehnologije, ki je Slovenijo pošteno pozicioniral na svetovni zemljevid, Ajdovščina pa je kar naenkrat postala center tega razvoja, v katerega so zadnje dni uperjene kamere in mikrofoni mnogih medijev.

Sprejem - Pipistrel - 6. oktober 2011 Odzivi na dosežek so fantastični, temu primeren je bil tudi sprejem prvakov na sedežu podjetje Pipistrel v Ajdovščini. Čakala jih je rdeča preproga, zagodla jim je posebna himna. Zmagovalce je najprej pozdravil župan Občine Ajdovščina, Marjan Poljšak. Navdušen nad tehnološkim dosežkom je poudaril, da je košček zmage tudi Ajdovske, saj je Ajdovščina s tem uspehom postala svetovno znana, tako rekoč tehnološko središče letalskega razvoja. Čestitke ob uspehu prihajajo iz celega sveta, je povedal Ivo Boscarol, direktor Pipistrela, ki je ponosen na dejstvo, da lahko tudi tako majhna ekipa, ki zna drugače razmišljat in trdo delat, doseže takšen uspeh. Pipistrel se je s tem dosežkom, ki je mejnik v razvoju letalske tehnologije, za zmeraj zapisal v svetovno zgodovino letalstva. Taurus G4 za sedaj ostaja v Ameriki, gre za prototip, izdelan je bil za namene tekmovanja, zanj pa se že zanima največji in najprestižnejši letalski muzej na svetu v Washingtonu.
Sprejem - Pipistrel - 6. oktober 2011 Boscarol je večkrat poudaril, da gredo zasluge za uspeh dobri ekipi, pa tudi vsem delavcem Pipistrela, ki so v ozadju uspeha »zvezdnikov«: ekipo je vodil Tine Tomažič, vsi električni sistemi so delo Jureta Tomažiča, vodja razvoja je Vid Plevnik, aerodinamik Gregor Veble, Sašo Kolar pa konstruktor strukture letala, skupaj Francijem Pipitom, ki sta med tekmo stiskala pesti doma. Tudi fantje so povedali, da so v Ameriki naredili največji vtis prav z dobrim timskim delom ter da je od dobrega sodelovanja znotraj ekipe odvisen končni učinek. Tako-rekoč vse je šlo kot po maslu in letalo, ki so ga začeli izdelovati decembra lani, ter ga po petih mesecih brez preskusnega leta doma poslali v Ameriko, je več kot izpolnilo želje in pričakovanja.
Sprejem - Pipistrel - 6. oktober 2011 Ekipa pa ima že nove ideje, s katerimi izziva svet. Kot pravi Ivo Boscarol je skrajni čas, da letalska tehnologija, ki je največji onesnaževalec zraka, naredi korak naprej v bolj ekološko, hitrejšo in tišjo letalsko dobo. Od tod pa ni več daleč do časa, ko bomo vsakodnevno sedli v – letalo in se zapeljali do trgovine… .
Čestitamo!

Zanimive povezave:
Fotogalerija iz sprejema v Ajdovščini

Blog Iva Boscarola: www.pipistrel.si/news/taurus-g4-leti-na-tekmovanju-nasa-cafe-gfc

Blog organizatorja:blog.cafefoundation.org/?p=4568

Uradna Nasina stran:
www.nasa.gov/topics/technology/centennial/index.html

www.nasa.gov/topics/technology/centennial/gfc_second_day.html

Veliko lepih slik najdete tudi na Nasini strani: www.flickr.com/photos/nasahqphoto/sets/72157627640803245/with/6188335091/