Doživet poklon kulturi v Ajdovščini

datum: 09.02.2018
kategorija: Novice

Slovenski kulturni praznik v občini Ajdovščina tradicionalno obeležuje Zveza kulturnih društev Ajdovščina s prireditvijo in podelitvijo priznanj kulturnim ustvarjalcem. Dvorana Prve slovenske vlade je bila tudi tokrat nabito polna.

Najvišje priznanje ZKD je prejela Marinka Šuštar za ustvarjalno, strokovno in pedagoško delo na področju zborovske glasbe, za izjemen prispevek k obogatitvi kakovostnega zborovskega petja ter za doprinos k prepoznavnosti Vipavske doline na glasbenem področju doma in v tujini.

Društvo gospodinj z dramsko skupino Planina je priznanje prejelo za odmevne dosežke pri bogatitvi kulturnega življenja v občini ter za izjemen prispevek h ohranjanju šeg in navad Vipavske doline. Za izvirno pesniško ustvarjanje in vsestransko sooblikovanje ter bogatitev kulturnega življenja na Gori pa je šlo priznanje ZKD Lojzki Bratina.

Program je bil v celoti v domeni Glasbene šole Vinka Vodopivca Ajdovščina, ki je prav z nastopi učencev za kulturni praznik začela s sklopom obeleževanj 70 letnice delovanja. Zato je župan Tadej Beočanin izročil ravnateljici glasbene šole Bernardi Paškvan Jubilejno priznanje občine Ajdovščina in ob tem dejal, da ima glasbena šola za družbeno življenje občine velik pomen. Mladi glasbeniki ponosno nastopajo na mnogih domačih prireditvah, po drugi strani pa v šoli nabirajo znanje tudi za življenje. Veliko jih je, ki so šolanje nadaljevali na višjih stopnjah in jim glasba danes reže kruh. Dragoceni pa so tudi tisti učenci, ki ostanejo ljubitelji in svoje znanje koristijo v domačih zborih, glasbenih zasedbah, ali pa zgolj na družabnih dogodkih. Vsi so z obiskovanjem glasbene šole veliko pridobili, pa čeprav v že dolgo premajhnih in neprimernih prostorih. Župan je zatrdil, da si občina nadvse prizadeva, da bi se glasbena šola še letos preselila v novo stavbo.

Župan Tadej Beočanin je zbranim zaželel, »da bi še naprej uživali ob raznovrstnih kulturnih dobrinah, ki so podstat in bistvo identitete slehernega naroda in naj bo kultura v širšem in ožjem pomenu stalnica našega skupnega življenja.« Zahvalil se je prejemnikom priznanj »za ustvarjalno delo, s katerim je naša občina bogatejša, življenje v njej pa lepše in prijaznejše!«

Čestital je prejemnici letošnje nagrade Prešernovega sklada Simoni Semenič, sicer slavnostni govornici na prireditvi.

Simona je na začetku pojasnila, da je sodelovanje na tej slovesnosti obljubila, še preden je postala nagrajenka in zato zavrnila novonastale obveznosti: »Ajdovščina je moj domači kraj in tu ste ljudje, do katerih čutim večjo pripadnost kot do mojstrov ceremonije … V prvem govoru, ki ga sicer ni končala, naj bi govorila o jeziku in umetnosti kot o temeljih narodne identitete in domoljubja: »Kako nisem bolj ponosna Slovenka, če bi imeli dva metra morja več, pač pa če bi imeli dve knjigi slovenske poezije več, dva dobra slovenska filma več … in nenazadnje dva kulturna domova več, kjer bi bila vsa ta umetnost ljudem bolj dostopna. Enega od teh dveh kulturnih domov bi si želela prav tu v Ajdovščini. Na to bi bila res ponosna! Da bi svoj govor povedala na odru, primernem za bolj zahtevne gledališke predstave. Tako sem razpredala v tem prvem govoru. Potem pa se je vmes odvila Prešernova proslava, ob njej pa domoljubni pogrom proti umetnici, ki svoj nosečniški trebušček moli skozi zastavo … Interpretacijo bom pustila posvečenim, govor pa bom izrabila, da povem, da je bila moja odločitev pravilna. Da moram dan kulture, ki ga sama raje imenujem dan umetnosti in ustvarjalnosti, deliti z vami, ne pa z muzami na kranjskem Parnasi! …

Zato, ker zaradi vas – in tudi o vas – pišem, zato, ker sem zaradi vas, to kar sem, in zato, ker tudi zaradi vas dosegam uspehe. Zato sem morala priti. Zato ker je na prvem mestu življenje. Človek … In tudi zaradi vas bom še naprej pisala in še naprej brezpogojno verjela v to, da je umetnost poleg izobrazbe najpomembnejša pot v boljši jutri.«

Foto Polona Ipavec