Globoko v gozd s projektom Wildfire CE
datum: 13.08.2024
kategorija: Novice
V pričetku poletja smo se prav zares podali v gozdove. Pričel se je namreč projekt WILDFIRE CE na programu Centralna Evropa 2021-2027, ki obravnava nevarnost požarov v naravi. Za ta namen smo se različne obmejne regije, skupnosti in pokrajine iz Slovenije, Nemčije, Avstrije, Italije in Češke združili, da bomo s čezmejnim sodelovanjem, izmenjavo znanja in izkušenj omogočili bolj celosten, usmerjen in vključujoč pristop k obvladovanju te naraščajoče grožnje.
Meseca junija smo obiskali Narodni park Saško-Češka Švica, točneje, dva narodna parka, in sicer Narodni park Češka Švica na Češkem in Narodni park Saška Švica v Nemčiji, ki čezmejno tvorita enovit naravni rezervat. Ta je julija 2022 utrpel veliko škodo, saj je takrat izbruhnil velik ogenj ter zajel kar 3000 hektarov omenjenih gozdov. S tem obiskom nam je vodilni partner, Saško deželno ministrstvo za regionalni razvoj, želel predstaviti problematiko čezmejnega požara in način soočanja z njim. To pa je tudi osrednji cilj projekta WILDFIRE CE; obmejnim regijam omogočiti, da se pripravijo, odzovejo in prilagodijo na vse večjo nevarnost požarov v naravi, ki je posledica podnebnih sprememb. To bomo storili z ozaveščanjem lokalnih in regionalnih oblasti o metodah in znanju, ki so na voljo za namen zmanjševanja in prilagajanja na trenutna in bodoča tveganja požarov, pridobljeno znanje pa bomo skušali vključiti tudi v razvoj in upravljanje prostorskega načrtovanja. Za učinkovitost rezultatov projekta oziroma za učinkovito preventivo pred požari bo zato čimbolj potrebno vključevati javnost, strokovnjake, kot so gozdarji in upravljavci zemljišč, ter lokalne in regionalne organe, vključno z gasilci. V praksi pa bo sodelovanje zaživelo tudi na štirih pilotnih območjih, in sicer v že omenjeni Saško-Češki Švici na jugovzhodu Nemčije in severozahodu Češke, v češkem okrožju Znojmo na meji z Zgornjo Spodnjo Avstrijo, na meji med Furlanijo-Julijsko krajino in avstrijsko Koroško ter pri nas na meji med Goriško in Furlanijo-Julijsko krajino, kjer se bodo udeleženci projekta tudi 'zares' spopadli s čezmejnim požarom.
Iz projekta sodelovanja bo Občina Ajdovščina prejela 196.160 evrov, večina projektnega proračuna pa bo namenjena prav preventivi pred požari.