Osemdeset let ubranih glasov
datum: 20.10.2024
kategorija: Novice
Moški zbor Srečko Kosovel, letošnji prejemnik Petomajske nagrade Občine Ajdovščina, bo visok jubilej, 80-letnico, obeležil s slavnostnim koncertom v božjepotni cerkvi v Logu pri Vipavi in sicer v nedeljo, 27. oktobra 2024 ob 19.00.
Koncert je sestavljen iz treh sklopov. V prvem bo zbor na koru ob spremljavi orgel odpel veličastno mašo Hrabroslava Volariča z originalnim naslovom Missa trium vocum parium comitante organo. Moški zbori običajno pojejo štiriglasno, Volarič (1863–1895) pa si je mašo omislil pretežno v triglasju. Kar je dirigentu Andreju Makorju predstavljalo izziv, kako med vse štiri glasovne skupine zbora razporediti ustrezno veljavo. Posebnost skladbe je tudi v tem, da po doslej znanih podatkih maša po letu 1900 sploh ni bila izvedena! Orglala bo Eliana Humar.
Drugi del slavnostnega koncerta predstavljajo skladbe na besedila 'patrona' zbora, torej Srečka Kosovela, ki so jih uglasbili različni slovenski avtorji. Med njimi izstopata dve noviteti. Pod prvo (O grenka trudnost) se podpisuje vsestranski Miran Rustja z Brji, krstno izvedbo pa bo v Logu doživela tudi skladba Rad bi povedal, ki jo je uglasbil Andrej Makor in jo posebej za jubilej posvetil zboru, ki ga vodi. O tem je povedal: »Za obeležitev 80-obletnice sem med Kosovelovimi poezijami, za uglasbitev, izbral kratko, močno in zelo zgovorno besedilo. V današnjem času medosebnih napetosti, vojn, ob pomanjkanju empatije, v času ko se socialne, duhovne in kulturne vrednote izgubljajo, ljudje potrebujemo samo "lepo, dobro, svetlo besedo, kakor je svetlo novembrsko sonce na Krasu", prav tako kot je Srečko zapisal že pred nekaj več kot 100 leti.«
Zadnji sklop jubileja pa je namenjen skladbam, ki jih je zbor pod vodstvom Rada Simonitija pred 80-imi pel na prvem koncertu v Bariju, kmalu po ustanovitvi zbora v taborišču v Gravini. Legendarni zbor so namreč sestavljali primorski fantje, ki so jih kot ujetnike (pripadnike poražene italijanske vojske) zavezniki združevali v taboriščih po Apuliji, od koder so jih v prekomorskih brigadah pošiljali v zaključne boje po Jugoslaviji.
O pomenu zborovskega petja pri ohranjanju slovenske besede pod peto fašizma nasploh in izkazovanju nacionalne identitete Primorcev v taboriščih bo govoril dr. Borut Koloini na predstavitvi zbornika, ki je izšel ob jubileju zbora. Zbornik se sicer osredotoča na dogajanje zadnjih desetih let, ki je postreglo z velikimi pevskimi dogodki, tekmovanji, turnejami, koncerti in priložnostnimi nastopi kot plodom trdega dela na vajah in vešče organizacije.
Predstavitev zbornika bo v četrtek, 24. oktobra ob 19.00 v amfiteatralni učilnici Srednje šole Veno Pilon.