Kako povečati razvojne možnosti in inovativnost v podjetju?
datum: 28.11.2024
kategorija: Novice
Včeraj se je v prenovljenem Lanthierijevem hramu v Vipavi odvilo že četrto srečanje neformalnega kluba zgornje-vipavskih gospodarstvenikov, ki je s pomočjo strokovnjakov iz različnih področij poskušalo odgovoriti na v naslovu postavljeno vprašanje. V pomoč gospodarstvu so tako izobraževalne ustanove, kot inkubatorji in kapitalski skladi.
Gospodarstveniki občin Ajdovščina in Vipava, združeni v neformalnem klubu pod pokroviteljstvom obeh zgornje-vipavskih županov, so bili na svojem četrtem srečanju včeraj prvi gostje prenovljenega Lanthierijevega hrama v Vipavi. Gostiteljica tokratnega srečanja je bila Občina Vipava, udeležence je tako gostoljubno sprejel in pozdravil vipavski župan Anton Lavrenčič. Dogodka pa se je udeležil tudi ajdovski župan Tadej Beočanin. Vsebina srečanja je tokrat ponudila vrsto odgovorov na naslovno vprašanje Kako povečati razvojne možnosti in inovativnosti v podjetju. Koordinator kluba gospodarstvenikov, podžupan Občine Ajdovščina Matjaž Bajec, je predstavil goste, s katerimi pa se je tokrat pogovarjal direktor Območne obrtno-podjetniške zbornice Ajdovščina Marko Rondič.
Prof. dr. Marko Bajec, predstojnik Laboratorija za podatkovne tehnologije ljubljanske Fakultete za računalništvo in informatiko je predstavil načine sodelovanja fakultete z gospodarstvom. Poudaril je, da so poti odprte – skozi študijske programe je mogoče iskati in najti razvojne rešitve, ki lahko motivirajo študente in so tudi cenovno dostopne. Gost srečanja je bil tudi Rok Colarič iz Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja. Ta je vmesni člen med raziskovalci in podjetji ter se trudi ta dva svetova povezati na način, da bi produkte (rešitve, inovacije) inovatorjev dejansko tudi spravili na trg. Primer dobre prakse, ki ga na Ajdovskem poznamo, je podjetje ReCatalyst, katerega soustanovitelj je Tomaž Bizjak, slovenski start-up 2023, z odličnim produktom in precejšnjim zanimanjem med investitorji. Zanimiv sogovornik je bil tudi dr. Samuel Rodman Orešnik, danes tehnični direktor v podjetju Semenič transport, pred tem pa je bil asistent v laboratoriju za motorje z notranjim izgorevanjem in elektromobilnost na strojni fakulteti. Iz akademske znanosti je v prakso prinesel tudi znanje. V pogovoru je predvsem poudaril, da je smiselno in potrebno iskati odgovore in rešitve na razvojna vprašanja na več krajih – v več raziskovalnih ustanovah, laboratorijih – da na koncu prideš do prave rešitve. Poseben veter pa je zapihal iz podjetja Transformation Lighthouse, ki ga je na srečanju zastopala ustanoviteljica Urška Jež. Energična lastnica simpatične Žuže, ki jo spremlja tako-rekoč na vseh poteh, svoj kapitalski sklad upravlja na poseben način. Veliko dela vloži v mlada podjetja, ki jih pripravlja na vstop na pravi trg, hkrati pa investitorjem ponuja razpršena vlaganja. To pa pomeni bistveno manjše tveganje za investitorje ter odlično zagonsko podporo za mlada podjetja.
Pogovor se je nadaljeval tudi po zaključku uradnega dela srečanja, prve povezave med domačim gospodarstvom in podpornimi razvojnimi ustanovami so že vzpostavljene. Vedno bolj trdna pa je tudi naveza znotraj neformalnega kluba gospodarstvenikov zgornje Vipavske doline ter zaveza, da se srečanja, podprta z različnimi zanimivimi vsebinami, nadaljujejo tudi v prihodnje.