GOin4SAFETY: Čezmejna vaja uspešno zaključena

datum: 11.06.2025
kategorija: Novice

V obdobju med 5. in 8. junijem 2025 je na širšem obmejnem območju med Slovenijo in Italijo potekala pomembna čezmejna vaja zaščite in reševanja GOin4SAFETY, in sicer v okviru projekta IN4SAFETY, sofinanciranega iz programa Interreg Italija-Slovenija 2021-2027, katerega vodilni partner je prav Občina Ajdovščina. Vaja GOin4SAFETY se je zaključila uspešno in – kar je najpomembneje – brez kakršnih koli poškodb med več kot 600 udeleženci iz različnih enot sistema zaščite in reševanja. V vaji so sodelovale ekipe iz Slovenije, Italije, Hrvaške in nemškega mesta Chemnitz, aktualne evropske prestolnice kulture.

Na Trgu Evrope je bila v sklopu dogodka predvidena tudi t. i. »gasilska mavrica«, ki pa jo je nekoliko oviralo vreme, saj sonce ni želelo sodelovati v polni meri. Kljub temu je največja čezmejna vaja na tem območju – potresna simulacija GOin4SAFETY – potekala skladno z načrti in se zaključila s srečanjem organizatorjev in partnerjev projekta ter prvimi ocenami opravljenega dela.

Ob zaključnih nagovorih sta župana Nove Gorice in Gorice, Samo Turel in Rodolfo Ziberna, poudarila pomen sodelovanja med obmejnimi območji, še posebej na področju zaščite in reševanja. Kajti naravne nesreče in izredni dogodki ne poznajo meja. Prisotne je nagovoril tudi Zvonko Glažar, poveljnik Gasilske zveze Slovenije, ki je izrazil zadovoljstvo nad potekom vaje in poudaril pomen usklajenega odzivanja v kriznih situacijah. Delovišč je bilo na obeh straneh meje veliko. Scenariji vaje so vključevali porušene objekte, požare, zasuta vozila, uhajanje nevarnih snovi in reševanje poškodovanih oseb izpod ruševin – vse to so bile kompleksne situacije, ki so od enot zahtevale visoko stopnjo pripravljenosti in usklajenosti. Vajo sta koordinirala Borut Mihelj (Gasilska enota Nova Gorica) na slovenski strani in Salvatore Gambitta (Civilna zaščita Občine Gorica) na italijanski strani.

Po prvih ocenah in ugotovitvah organizatorjev ter opazovalcev je sodelovanje med enotami zelo dobro, vendar ostaja še nekaj prostora za izboljšave – predvsem na institucionalni ravni. Predsednik Gasilske zveze Nova Gorica – Šempeter, Tadej Devetak, je ob koncu poudaril: »Sodelovanje med gasilci, pripadniki civilne zaščite in drugimi službami na tem obmejnem območju poteka dobro, a pogosto temelji na osebnih poznanstvih in prijateljstvih. Če želimo doseči še višjo raven sodelovanja, pa se srečujemo z institucionalnimi ovirami. Gre namreč za dva različna sistema dveh držav, čeprav sta obe članici Evropske unije. Prav na tem področju so potrebni premiki, da bo sodelovanje še lažje in predvsem bolj učinkovito.«