Nove zgodbe na panojih grajskega vrta

datum: 19.06.2025
kategorija: Novice

Na poti skozi grajsko obzidje nas obdaja nova razstava, tokrat z motivi rimske preteklosti in utrinki sodobnega oživljanja poznoantične dediščine. Ob fotografijah najdb z območja Ajdovščine in prizorih s Festivala Ad Fluvium Frigidum se prepletata arheologija in živa zgodovina.

Polovico razstave sestavljajo fotografije najdb iz rimskega obdobja z območja Ajdovščine in njene okolice – od orožja in vojaške opreme do okrasnih predmetov in simbolike rimske mitologije. Predmeti so bili najdeni na območjih nad Budanjami in v bližini Hrušice, fotografiral pa jih je Tomaž Lauko, v sodelovanju z Narodnim muzejem Slovenije.

Drugo polovico razstave predstavljajo prizori iz lanskega festivala, ki jih je v objektiv ujel fotograf Jan Čermelj. Gre za dokumentarne utrinke poustvarjanja rimske preteklosti skozi uprizoritve, delavnice in prikaze vsakdanjega življenja v poznorimskem obdobju.

Festival poznoantične kulture Ad Fluvium Frigidum. Foto: Jan Čermelj,

Razstavo dopolnjujeta logotipa Goriškega muzeja in festivala Ad Fluvium Frigidum ter spremna besedila, ki obiskovalcem omogočajo boljše razumevanje tako arheoloških najdb kot sodobnega oživljanja rimske kulturne dediščine.