Sprehodite se po Lokarjevi poti

datum: 29.05.2023
kategorija: Novice

Lokarjeva pot prične pred pisateljevo hišo v mestu, nato pa ob Lokavščku in pod obronke Školja ...

Na pragu poletnih počitnic je Ajdovščina dobila dodatni motiv za obisk. V petek zvečer odprta in v soboto dopoldan prvič prehojena Lokarjeva pot je z zgodbami o našem rojaku, zdravniku in pisatelju, zagotovo zanimiva kulturno-turistična ponudba.

Nagovor podžupana Matjaža Bajca na odprtju Lokarjeve poti, v petek, 26. maja. Niz dogodkov v počastitev 130. obletnice Lokarjevega rojstva se je ta konec tedna zaključil z odprtjem Lokarjeve poti. Obeleževanja so potekala pod okriljem Lavričeve knjižnice Ajdovščina, ki je skrbnica Lokarjeve zapuščine, v sodelovanju z Osnovno šolo Danila Lokarja in Srednjo šolo Veno Pilon Ajdovščina. »Navdušen sem nad takšnim zaključkom obeleževanja Lokarjeve obletnice, ki je pravzaprav samo po sebi nov začetek. Lokarjeva pot je prva tematska pot v naši občini, posvečena pisatelju, veseli me, da se vključuje tudi v celovito Slovensko pisateljsko pot. Literarni opus zdravnika in pisatelja, Prešernovega nagrajenca Danila Lokarja, je z zlatimi črkami zapisan v slovensko literarno zgodovino. Prav je, Kopelca, skrivni Lokarjev kotiček, kamor se je poleti rad hodil kopat. Ob poti je info tabla, v globoki senci ob Lokavščku pa tudi klop in miza za počitek. da tudi širša javnost spozna nadvse zanimivo Lokarjevo osebno zgodbo. Zagotovo pa bo to za marsikoga odličen motiv za obisk naših krajev, prav tako, kot bodo naključni gostje imeli dodatno možnost aktivnega doživetja naše literarne zgodovine,« je na petkovem odprtju Lokarjeve poti poudaril podžupan Občine Ajdovščina Matjaž Bajec.

Pred Lokarjevo hišo se nas je v soboto dopoldne zbralo kakšne tri ducate pohodnic in pohodnikov, ki smo se prvi odpravili po sicer znanih poteh okoli mesta, po katerih se je rad sprehajal tudi ajdovski zdravnik in pisatelj. V Lokarjevi hiši sta pisateljeva spominska soba in Lokarjeva galerija. Pred njo pa je prva Bajer Pod slapom, znano zajetje na Lokavščku, kamor se še danes domačini radi hodijo hladit v poletni vročini. informativna tabla, ki nas pouči o najpomembnejših mejnikih Lokarjevega življenja. Pot vodi čez Lavričev trg in čez Ulico 5. maja do Lokavščka, pod obronke Škola in čez lokavško »frato« proti Izviru Hublja, od tu se vrača po cesti mimo Fužin, Pal in ajdovske elektrarne po levem bregu Hublja na izhodišče. Po poteh, ki jih je Lokar omenjal v dnevnikih ali po njih hodil na obisk v bližnji Lokavec, usmerjajo kažipoti z znakom SLOVENSKE PISATELJSKE POTI (nalivno pero), katere del je Lokarjeva pot. Še na treh ključnih točkah na poti nam table pripovedujejo o zanimivostih iz Lokarjevega življenja – na primer, da se je rad hodil kopat v Lokavšček, kjer ga je v objektiv ujel tudi Veno Pilon – ali pa iz okolice – Lokavec na primer je pravi raj za ljubitelje tehnične dediščine.

Na poti nas je v Čohih ustavila domačinka, ki nam je povedala zgodbo, kako je zdravnik Lokar rešil njenega dojenčka in mu je zato še danes hvaležna. Pot je nezahtevna, dolga okoli 6,5 km oziroma okoli 2 uri hoda. Če vam je Lokarjeva literarna zapuščina blizu, potem boste na teh poteh lahko poiskali tudi utrinek iz katere od njegovih knjig. Če pisateljevega dela ne poznate dovolj dobro, vas morebiti prav pot spodbudi, da si katerega od vročih poletnih popoldnevov ohladite z njegovo knjigo.   

Na zadnji info tabli Lokarjeve poti, ki stoji pri izviru Hublja, lahko preberete tudi nekaj odlomkov iz njegovih del.