Novice
Skrb za mlada drevesa, da bomo zagotovili senco za naše vnuke
datum: 05.07.2025
kategorija: Zelena Ajdovščina
V teh dneh padajo vročinski rekordi. Stanovanja in poslovne prostore hladimo s klimatskimi napravami, zunaj pa smo hvaležni, če se lahko umaknemo v hlad sence drevesa z veliko, gosto krošnjo.
Mlada drevesa, ki smo jih zasadili v okviru projekta Ozelenitev javnih površin v Ajdovščini in njeni okolici, so s senco še precej skromna. Za učinkovito senčenje bodo potrebovala več let rasti. A če drevesa ne posadiš, ne more zrasti. Pregovor pravi, da je najboljši čas za zasaditev drevesa 20 let nazaj. Na našo srečo v Ajdovščini najdemo velika drevesa tako v parkih kot na zasebnih površinah, generacije naših staršev in starih staršev so za našo senco dobro poskrbele. Da bodo imeli podobne pogoje tudi naši vnuki, moramo poskrbeti mi, prilagojeno današnjim razmeram in podnebju z vedno bolj vročimi in sušnimi poletji. V zadnjih dveh letih smo se privadili na zalivalne vreče okrog mladih dreves in grmovnic, ki jih izvajalci KSD Ajdovščina te dni pridno polnijo z vodo. Seveda je poleg zalivanja ali še bolj od tega pomembno, katere drevesne vrste posadimo. Poleg sence je v mestih pomembno, da sadimo vrste, ki zadržujejo ali odstranjujejo prašne delce in tako pozitivno vplivajo na onesnaženost zraka. Dlakave in lepljive listne površine imajo črni in rdeči bor, dvokrpi ginko, tisa, vrbe, gaber, divji kostanj, lipovec, platana in breza.
Te dni sprehod ob Hublju pokaže, da je visoka vročina izčrpala vrbe, neugodno pa je vplivala tudi na druga mlada drevesa. Pred glasbeno šolo smo posadili breze. V zagovor te izbire pojasnjujemo:
- breze s svojim izstopajočim belim lubjem predstavljajo lepo vizualno popestritev;
- njihove zahteve za rast so skromne, dobro se obnesejo tudi na degradiranih tleh;
- potrebujejo veliko sonca, ki ga je v naših krajih v izobilju;
- učinkovite so pri odstranjevanju dušikovih oksidov, ozona in prašnih delcev.
Za razliko od mladih dreves se z vročino lažje spopadajo starejša, odrasla drevesa. Ta razen v izjemnih vremenskih razmerah ne potrebujejo zalivanja. A če bomo v hudi vročini ob dolgotrajni suši zalili odraslo drevo, ne bo odveč, saj se bo lažje prebilo skozi stresno obdobje (seveda spremljamo morebitne omejitve rabe vode za zalivanje). Pri zalivanju velikih dreves upoštevamo, da so korenine, ki črpajo vodo, širše od krošnje drevesa.
Ko v vročih poletnih dneh pomislimo na krošnje dreves, jih kar podzavestno povežemo z ugodjem njihove sence.